+ Konum Konum Tr

KONUM KONUM

30 katılımcı ile gerçekleşen atölyede detayların ve koordinatların minimum ve maksimum olduğu iki ayrı mekanda, katılımcıların hem oyuncu hem izleyici olması ve bu deneyimlerini fotograflara yansıtmaları amaçlandı.

Atölyenin Birinci Mekanı Koordinatların Minimum Olduğu ; Beyaz Kutu 

Detay ve koordinatların minimuma indirgenmesi için üniversite kampüsü içinde yer alan bir basketbol sahasını tamamen beyaz kumaşlarla kaplayan Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Kulübü öğrencileri, Beyaz Kutu şeklinde adlandırılan bu mekana tamamen siyah kıyafetlerle girdiler.
Fotoğraf Sanatçısı Zsar Chankian  ve Atölye katılımcılarının tamamen siyah kıyafetlere bürünerek, adeta organizmalar haline dönüştüğü çekimlerde katılımcılar dış dünyadan soyutlanarak, zaman, mekan ve benlik hislerinden uzaklaştıkları, şartların herkes için aynı olduğu bir ortamda iletişim ve etkileşim halinde olmayı deneyimledi.
Beyaz Kutu içinde yapılacak çekimler iki etaptan oluşturuldu. Birinci etapta katılımcılar belirlenen süre boyunca Beyaz Kutu içerisinde birbirleri ile sözel iletişim kurmadan müzik eşliğinde çekim yaptı. Çekimlerin ikinci etabında ise her bir katılımcı diğer katılımcıları yönlendirerek çekimlere devam edildi.

İkinci Mekan Koordinatların Maksimum Olduğu ; Şehir

Koordinatların maksimum olduğu bir diğer mekan olarak şehrin en kalabalık yerlerinden Beyoğlu bölgesini tercih eden atölye katılımcıları, bu çekimlerde şehrin seslerinin Beyaz Kutudaki müziğin yerini aldığı bir çekim deneyimi gerçekleştirdi.

Fotoğraf atölyesi hazırlık çalışmalarından bazı ayrıntılar
Basketbol sahasının Beyaz Kutu haline dönüştürülmesi için 3 gün boyuca çalışıldı.
Beyaz Kutu için 600 metretul beyaz kumaş kullanıldı.
1500 plastik bağlantı elemanı,
Zsar Chankian ve katılımcıların organizmaya dönüşmesi için siyah giysiler alındı.
Çekimler 5 Gün 30 saat sürdü.
Çekimler süresince sayısız şarkı ve enstrümantal müzikler dinlendi.

EN / TR